Wiele z nas prowadzi siedzący tryb życia, objawiający się pracą siedzącą i brakiem sportu poza nią. Wielu z nas, w związku z takim trybem życia, narzeka na nadwagę czy wręcz otyłość. Normą stało się podjadanie między posiłkami, stawianie na biurku słodkich przekąsek, ciasteczek czy napojów. Jemy więcej, nie zdając sobie z tego sprawy, bo przecież „co mi może zrobić jedno czy paczka ciastek?” Otóż może i robi dużo. Jak więć zmienić swoje nawyki, aby prowadzić zdrowy tryb życia?
Z ergonomicznego punktu widzenia każde stanowisko pracy przy komputerze powinno być dostosowane do wzrostu pracownika. Krzesła powinny mieć regulowane siedziska i wysokość, tak samo jak stolik. Wygoda jest bowiem ważna. Niestety, pracownicy bardzo często tę wygodę wykorzystują, dodatkowo „dopracowując” swoje stanowiska wbrew wytycznym. Spożywanie pokarmów i napojów przy komputerach jest bowiem zakazane, jednak w większości biur czy urzędów jest to lekceważone.
Podczas pracy przy komputerze, po każdej godzinie przysługuje nam pięć minut przerwy. Warto ją spożytkować na ruch, rozciąganie mięśni czy chociażby spacer po dokumenty. Przerwa ma za zadanie dać ulgę naszym oczom, ale także układowi kostnemu i mięśniowemu. Co zrobić, by nie przytyć podczas takiej pracy? Przede wszystkim należy zrezygnować z podjadania. Pomijając fakt, że jest to niezdrowe, spożywanie posiłku przy komputerze powoduje zabrudzenie klawiatury i blatu stołu, a odstawiane naczynia często tworzą nieestetyczny widok miejsca pracy, co może stać się powodem zwolnienia.
Jeśli nie możemy powstrzymać się od podjadania, warto zamienić słodkie, tuczące ciasteczka na coś znacznie zdrowszego, np. owoce, bakalie czy kiełki rzodkiewki. Pokarmy te nie tylko zajmą nasze ręce, ale również dostarczą organizmowi potrzebnych witamin i soli mineralnych; orzechy pozytywnie wpłyną na naszą koncentrację, przez co staniemy się odrobinę wydajniejszymi pracownikami.
Po skończonej pracy warto zrezygnować z komunikacji miejskiej czy własnego samochodu na rzecz roweru lub spaceru. Jeśli mieszkanie znajduje się w znacznej odległości od pracy i rower czy spacer zajmowałby zbyt dużo czasu, pozwólmy sobie raz lub kilka razy w tygodniu na wizytę na basenie czy siłowni lub chociażby jogging w parku. Bez znaczenia, który z rodzajów wysiłku fizycznego wprowadzimy; ważne jest, by został on wprowadzony, bo jak rzecze stare przysłowie: „Ruch to zdrowie, każde dziecko ci to powie”.